umiesniony pracownik serwisu samochodowego naprawy pojazdu

Przepustnica powietrza w aucie jest jednym z kluczowych elementów wśród podzespołów silnika mających ogromny wpływ na jego sprawne funkcjonowanie. Odpowiednia konserwacja umożliwia nam znaczące przedłużenie żywotności komponentu, dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować. Jedno z najbardziej nurtujących pytań dotyczy wpływu przepustnicy na moc silnika, dlatego w poniższym artykule udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

Czym jest przepustnica? Objaśnienie

Na odpowiednie działanie silnika niebagatelny wpływ ma prawidłowa ilość dostarczanego do układu powietrza. Odpowiednia dawka jest niezbędna do wystąpienia kontrolowanego wybuchu mieszanki paliwowej, co sprawia, że jednostka sprawnie działa i napędza pojazd. Za regulację tak ważnego procesu odpowiada przepustnica składająca się z korpusu oraz klapki. Pierwszy z wymienionych elementów posiada specjalny otwór ssący, do którego przedostaje się oczyszczone przez filtr powietrze. Zaraz za otworem ssącym umiejscowiona jest klapka regulująca przepływ powietrza.

Czy przepustnica ma wpływ na moc silnika?

Przepustnica samochodowa odpowiada za sprawną regulację dopływu powietrza w silnikach benzynowych. Komponent umiejscowiony jest między przepływomierzem a kolektorem ssącym. Przymocowania do elementu rura dolotu, którą dostaje się przefiltrowane powietrze, stanowi ważny element całego układu.

Przepustnica jest urządzeniem mającym duży wpływ na pracę silnika, ponieważ w sytuacji jej uszkodzenia możemy zaobserwować spadek jego mocy, wzrost spalania, gaśnięcie czy falowanie obrotów.

Jakie objawy uszkodzonej przepustnicy możemy zaobserwować?

Jednym z najczęstszych problemów w samodzielnym zdiagnozowaniu usterek przepustnicy w aucie jest to, iż niejednokrotnie są niejednoznaczne. Wykazują bowiem podobieństwo do szeregu innych awarii. Wśród objawów możemy między innymi wymienić szarpanie silnika, spadek jego mocy, zatrzymanie obrotów, gaśnięcie, opóźnioną reakcję na dodanie gazu czy falowanie obrotów.

Jakie mogą być przyczyny awarii przepustnicy?

Powodów uszkodzenia przepustnicy może być wiele, jednak jednym z najpopularniejszych jest jej zabrudzenie. Osiadające na talerzu zaworu motylkowego zanieczyszczenia znacząco utrudniają domykanie bądź całkowite otwarcie otworu, co przekłada się na gorszą pracę silnika. Przede wszystkim może taka sytuacja może doprowadzić do falowania obrotów na jałowym biegu, a także skutecznie utrudnić rozwinięcie pełnej mocy.

Głównym powodem problemów, który daje uszkodzona przepustnica w aucie, jest zużyty filtr powietrza. Zbyt rzadka wymiana tego elementu wpływa na przedostawanie się zanieczyszczeń przez wkład. Czasem zabrudzenia pojawiają się w wyniku nieszczelności w układzie dolotowym, czego konsekwencją może być awaria przepustnicy.

Gdzie zgłosić się w przypadku awarii samochodu? Profesjonalny warsztat

Uszkodzona przepustnica powoduje szereg problemów związanych ze sprawną i wydajną pracą silnika. Dlatego w sytuacji ich zaobserwowania warto zgłosić się do naszego warsztatu. Zajmujemy się kompleksową diagnostyką samochodową, przykładając uwagę do najdrobniejszych detali. Dysponujemy wysokiej jakości sprzętem oraz narzędziami, dzięki którym wszelkie podejmowane przez nas działania odznaczają się sprawnością oraz solidnością. Posiadamy bogate doświadczenie, które wpływa na jakość świadczonych usług i szybkie poradzenie sobie z problemem.

Z dokładnością oraz zaangażowaniem zajmujemy się każdym powierzonym w nasze ręce pojazdem, by starannie zdiagnozować usterkę i zająć się jej możliwie jak najszybszym usunięciem.