Filtr cząstek stałych jest jednym z ważniejszych elementów składających się na sprawne funkcjonowanie naszego pojazdu. Jego zadanie polega na oczyszczaniu gazów spalinowych z cząstek stałych oraz eliminacji spalonego węgla. W wyniku pracy filtra DPF silnik samochodu nie wytwarza czarnego dymu oraz zapachu.
Jednak zdarzają się sytuacje, w których ten komponent ulega zbytniemu zabrudzeniu. Co w takiej sytuacji zrobić i jak sprawdzić, czy DPF jest zapchany?
Filtr DPF – jak sprawdzić, czy jest zapchany? Cenne wskazówki
Sprawdzenie filtra DPF stanowi ważną kwestię, której nie powinniśmy bagatelizować. Jednym z objawów zapchania się części jest nieuzasadnione zwiększenie się obrotów. Jeśli zaobserwujemy taką sytuację, konieczne będzie zwrócenie szczególnej uwagi na filtr DPF, ponieważ ma to miejsce, kiedy silnik otrzyma wysyłany przez niego błędny sygnał.
Do częstych objawów możemy również zaliczyć przechodzenie jednostki napędowej w tryb awaryjny lub wyjątkowo szybkie zatarcie. To z kolei jest wynikiem utraty przez olej silnikowy właściwości smarnych. Możemy też zaobserwować utratę mocy. Co istotne, w każdej z powyższych sytuacji warto zgłosić się do profesjonalnego warsztatu samochodowego.
Zapchany filtr DPF – jaki warsztat wybrać? Profesjonalna diagnostyka i czyszczenie
W przypadku zapchania się filtra DPF warto zgłosić się do naszego warsztatu samochodowego. Posiadamy bogate doświadczenie, a także szeroką wiedzę, dzięki czemu świadczymy usługi na najwyższym poziomie. W naszej pracy dokonujemy precyzyjnej diagnostyki pojazdu, by następnie przystąpić do skutecznego usuwania zaistniałej usterki.
W swoich działaniach wykorzystujemy nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt, by realizacja każdego zlecenia przebiegała w sprawny i szybki sposób. Z chęcią posłużymy profesjonalnymi poradami, aby nasi klienci mieli pewność wyboru odpowiedniego warsztatu samochodowego.
Zapchany filtr DPF – dlaczego nie powinniśmy z nim jeździć?
Znając odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić, czy filtr DPF jest zapchany, powinniśmy również dowiedzieć się, dlaczego tak ważną kwestię stanowi jego czyszczenie. Rezultatem jazdy z niesprawnym komponentem może okazać się nie tylko zmniejszenie komfortu podczas podróży, ale również zatarcie silnika.
Nie powinniśmy bagatelizować problemu, ponieważ może mieć poważne skutki zarówno w kwestii żywotności silnika, jak i, co ważniejsze – naszego bezpieczeństwa.
Filtr DPF – jak ważne jest jego sprawne działanie?
Właściwe działanie filtra DPF ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego pojazdu. Dzięki mechanicznemu oczyszczaniu spalin wszelkie niekorzystne dla zdrowia cząsteczki nie przedostają się dalej, a zostają zatrzymane. Ma to niebagatelny wpływ na ludzkie zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby przyłożyć szczególną uwagę do regularnego sprawdzania tego komponentu.
Dlaczego nie należy sprawdzać filtra DPF na własną rękę?
Choć dla wielu osób samodzielne sprawdzenie filtra DPF może wydawać się oczywistym rozwiązaniem, to nie jest to łatwe zadanie, jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich urządzeń diagnostycznych. Możemy jedynie zaobserwować objawy wymienione w powyższej części artykułu.
Natomiast profesjonalną diagnostykę warto pozostawić fachowcom. W tym celu powinniśmy postawić na regularne przeglądy samochodu, co pozwoli nam na uniknięcie poważniejszych problemów, a w razie potrzeby szybkie oraz sprawne reagowanie.
Co może przyczynić się do zapychania DPF? Możliwe powody
Jedną z głównych przyczyn zapychania się filtra DPF jest jazda na krótkich, miejskich trasach. Ich pokonywanie sprawia, że komponent ma problem z osiągnięciem odpowiedniej temperatury dopalania. W wyniku tego, zamiast spalać cząstki stałe, element zapycha się nimi, przez co konieczne staje się jego czyszczenie, a nawet wymiana. Filtr DPF czasami zapycha się również sadzą.
Jednak oprócz naturalnych powodów możemy spodziewać się jego zatkania wskutek nagłej awarii. W każdej z wymienionych sytuacji powinniśmy zgłosić się do fachowców, którzy pomogą nam w poradzeniu sobie z zaistniałych problemem.