silnik

Samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu, który pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się. Niestety, tak jak w przypadku wielu maszyn czasami zdarzają się usterki i uszkodzenia. Dlatego dobrze jest regularnie wykonywać przeglądy techniczne.

Poradzenie sobie z wieloma awariami zazwyczaj stanowi niemal niemożliwe zadanie, ponieważ nie każdy wie, jak sprawdzić, czy sterownik silnika jest uszkodzony albo, czy problem z odpalaniem to nie wina innego komponentu jednostki napędowej. Dlatego bardzo często zachodzi konieczność skorzystania z pomocy doświadczonych mechaników.

Ten artykuł jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu czyli temu, jak sprawdzić sterownik silnika w skuteczny sposób.

Sterownik silnika – jak sprawdzić jego sprawność?

W skład silnika wchodzi bardzo dużo części. Natomiast sterownik jest bardzo istotnym elementem, ponieważ w głównej mierze odpowiada za jezdność samochodu. Można powiedzieć, że stanowi swojego rodzaju “mózg” silnika, gdyż nieustannie analizuje i zbiera sygnały od innych podzespołów. Na tej podstawie ustala odpowiednią proporcję powietrza i paliwa w mieszance.

Istnieje jeszcze kilka funkcji, za które odpowiedzialny jest sterownik silnika. Jak sprawdzić, czy wszystko działa? W tym przypadku najlepiej oddać samochód na przegląd i diagnostykę do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Oprócz wyżej wymienionych funkcji sterownik silnika odpowiada także za określenie momentu zapłonu i wtrysku paliwa.

Uszkodzenie tego elementu stanowi poważny problem, dlatego od razu po wykryciu usterki trzeba koniecznie zająć się jego naprawą. Bagatelizowanie tej sytuacji może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Awaria sterownika silnika – po czym poznać taką sytuację? 

Pocieszający jest fakt, że tego typu awarie nie należą do najczęstszych, jednak od czasu do czasu może się zdarzyć, iż uszkodzeniu ulega sterownik silnika. Jak sprawdzić i po czym poznać, że doszło do takiej usterki? Wszystko zależy od modelu samochodu i budowy silnika.

Jeszcze jakiś czas temu sterowniki były montowane w takich miejscach, które narażały ten element na trwałe uszkodzenie. Niestety, bez sprawnego komponentu dalsza jazda jest znacznie utrudniona, ponieważ następuje utrata kontroli nad jednostką napędową.

Do typowych objawów, które mogą wskazywać na awarię sterownika, należą kłopoty z układem napędowym. W przypadku, gdy auto ma problemy z zapłonem lub, co gorsza, wcale nie odpala, może to wskazywać na uszkodzenie. Dodatkowe objawy mogące sugerować awarię to gaśnięcie silnika podczas jazdy lub występowanie szarpnięć podobnych jak w momencie, gdy kończy się paliwo.

Na szczęście istnieją sposoby pozwalające na to, jak sprawdzić sterownik silnika, który może być uszkodzony. Jeśli wystąpi awaria tego typu, samochód najprawdopodobniej da znać kierowcy w postaci wyświetlenia na desce rozdzielczej kontrolki “check engine”.

Naprawa sterownika

Niestety, ale w większości sytuacji wadliwy sterownik silnika nie nadaje się już do naprawy. Warto wiedzieć, że diagnostyka i sprawdzanie, co tak naprawdę się stało, jest bardzo czasochłonne, a zarazem kosztowne. Co więcej, w 90% przypadków finalnie okazuje się, że usterka na sterowniku nie daje możliwości usunięcia.

Nawet w przypadkach, gdy faktycznie naprawa sterownika jest możliwa, lepiej wymienić ten element na nowy, niż zapłacić kolosalne kwoty za przywrócenie zepsutej części pełni sprawności. Zakup nowego sterownika jest o tyle korzystny, że nie ma konieczności kupowania nieużywanego wcześniej elementu – można nabyć komponent z drugiej ręki, który po sprawdzeniu przez mechanika zostanie zamontowany.

Gdzie kupić używany sterownik silnika?

Zakup używanych sterowników możliwy jest w kilku wariantach czyli z immobilizerem, bez, wylogowany, niewylogowany oraz z synchronizacją. W zależności od wyboru mechanik będzie wiedział, ile poświęcić pracy na zamontowanie go w samochodzie.

Żyjemy w czasach wirtualizacji, dlatego istnieje możliwość nabycia części samochodowych za pomocą kilku kliknięć i bez wychodzenia z domu. W dużej mierze ceny idą w parze z jakością. Natomiast przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu warto upewnić się i zweryfikować, czy sterownik silnika jest w pełni sprawny.