new car pipes

Zakup samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami, z których powinien sobie zdawać sprawę każdy właściciel. Regularne czyszczenie może nie być wystarczające, szczególnie jeśli cel obejmuje ogólną poprawę wyglądu pojazdu. W takich sytuacjach warto zainteresować się nieco bardziej skomplikowanymi metodami, takimi jak tuning samochodu. Poniżej wyjaśniamy, co to jest i na czym dokładnie polega.

Co to jest tuning wizualny samochodu?

Tuning wizualny samochodu to proces modyfikacji wyglądu pojazdu w celu poprawienia jego estetyki. W tym przypadku nie wprowadza się żadnych zmian w wydajności lub osiągach – zamiast tego skupiamy się na prezencji auta. Chodzi tutaj przede wszystkim o wygląd zewnętrzny, w tym felg, opon, układu wydechowego oraz kolor.

Zakres tuningu wizualnego samochodu ciągle się rozszerza, dzięki czemu zainteresowani kierowcy mogą korzystać z jego różnych odmian. Proces ten może obejmować różne rodzaje zmian.

Często przeprowadza się malowanie karoserii, jeśli poprzedni kolor nie był odpowiedni, zdążył się już znudzić lub po prostu stracił na intensywności. Odnośnie kolorystyki auta można również zmienić barwę felg czy nawet dodać oświetlenie LED. Podczas tuningu wizualnego samochodu instaluje się również nowe spoilery.

Tuning wnętrza samochodu

Tuning samochodu można rozróżniać w zależności od tego, w jakim miejscu wprowadza się modyfikacje. Oprócz opisanego wyżej wizualnego typu zmienia się również wnętrze samochodu. W tym przypadku zainteresowanie dotyczy różnych elementów: siedzeń, tapicerki, kierownicy, pedałów, dźwigni zmiany biegów, dywaników, oświetlenia wewnętrznego, systemu audio i wielu innych.

Cechą charakterystyczną tuningu wnętrza samochodu jest to, że może obejmować zarówno zmiany wizualne, jak i funkcjonalne. W ramach pierwszej grupy modyfikacji można zmieniać dominujące kolory we wnętrzu auta, dobierając odpowiednie materiały – świetny wybór stanowią klasyczna skóra czy też zamsz. Nawet niewielkie elementy mogą poprawić estetykę całego wnętrza i nadać mu elegancki wygląd.

Natomiast do modyfikacji funkcjonalnych tuningu wnętrza samochodu zalicza się takie zmiany, które mają na celu poprawę komfortu jazdy. Na tym etapie można więc postarać się o ulepszenie systemu nawigacji, pracy kamer cofania, sprawdzenia oraz ewentualnej wymiany klimatyzacji lub systemu audio. Wszystkie te elementy mają bowiem duży wpływ na wygodę kierowcy i pasażerów.

Na czym polega tuning mechaniczny?

W ramach profesjonalnego tuningu mechanicznego modyfikuje się podzespoły samochodu w celu zwiększenia jego mocy, osiągów oraz ogólnej wydajności. Ten rodzaj może obejmować różne elementy, takie jak silnik, układ wydechowy lub zasilania, zawieszenie i inne.

Obecnie często wykonuje się montaż nowych tłumików czy turbosprężarek, które poprawiają pracę silnika. Wzmocnienie efektu powodują modyfikacje w obrębie kolektorów wydechowych i systemów dolotowych powietrza. Tuning mechaniczny to także zmiany dotyczące układu hamulcowego. Prace przeprowadzone przez specjalistę wpływają w tym przypadku na szybkość oraz skuteczność hamowania.

Dodatkowo polecane jest dokonanie pewnych zmian w zawieszeniu, które poprawiają przyczepność i łatwość prowadzenia pojazdu.

Nowoczesny tuning elektroniki

Wielbicieli innowacyjnych technologii motoryzacyjnych z pewnością najbardziej zainteresuje tuning elektroniki. Jest to proces, podczas którego wykorzystuje się różnorodne typy modyfikacji.

Najczęściej przeprowadza się zmiany w oprogramowaniu silnika, np. poprzez uregulowanie dawki paliwa, zwiększenie momentu obrotowego lub podwyższenie ciśnienia turbosprężarki. W ramach tuningu elektroniki można również postarać się o instalację zupełnie nowych systemów nawigacyjnych, uaktualnionych o nowe trasy.

Istotny tuning akustyczny

Tuning akustyczny w samochodzie to proces modyfikowania systemów audio w celu poprawy jakości dźwięku i uzyskania lepszych efektów dźwiękowych. Można przeprowadzić modyfikacje w obrębie głośników lub wzmocnić sygnał.

Gdy sytuacja tego wymaga, klient może zdecydować się na wymianę elementów nagłośnienia na lepsze, szczególnie jeśli te obecne w samochodzie nie spełniają jego oczekiwań.