Najczestsze awarie ukladu hamulcowego

Układ hamulcowy jest zespołem mechanizmów i części, które odpowiadają za hamowanie i zatrzymywanie pojazdu. Do jego głównych elementów zalicza się, m.in. tarcze, klocki i zaciski, a także pedał.

Układ hamulcowy ma za zadanie zapewnić bezpieczne i sprawne hamowanie w różnych warunkach. Niestety, gdy dojdzie do jego awarii, poruszanie się autem może stanowić zagrożenie. Zatem po zauważeniu jakichkolwiek objawów uszkodzenia układu hamulcowego samochodu należy jak najszybciej zareagować.

W niniejszym artykule zamieściliśmy dokładne informacje o tym, jakie są najczęstsze awarie tego układu, z czego one wynikają i jak się objawiają.

Układ hamulcowy samochodu – najczęstsze awarie

Do najczęstszych awarii układu hamulcowego zalicza się:

 1. Zużycie klocków hamulcowych – najczęściej te elementy należy wymienić po przejechaniu ok. 40 tysięcy km. Dotyczy to aut użytkowanych głównie do spokojnej jazdy. Jeśli samochód prowadzony jest w sposób dynamiczny bądź przede wszystkim służy do jazdy po mieście, to wymiana klocków hamulcowych może być konieczna już po przejechaniu 20 tysięcy km.
 2. Zużycie tarcz hamulcowych – elementy te zużywają się podczas normalnej eksploatacji samochodu i wymagają cyklicznej wymiany. W przypadku aut używanych do spokojnej jazdy tarcze hamulcowe zmienia się po przejechaniu ok. 80 tysięcy km. Jednak w pojazdach intensywnie eksploatowanych wymiana może okazać się konieczna już po przejechaniu 50 tysięcy km.
 3. Wycieki płynu hamulcowego – do tej awarii może dojść z powodu uszkodzeń węży hamulcowych, uszczelek w cylinderkach hamulcowych lub zbiornika płynu hamulcowego.
 4. Poluzowana lub urwana linka hamulca ręcznego – w przypadku tej awarii rączka jest wyjątkowo luźna i stawia znacznie mniejszy opór niż zazwyczaj. Ponadto hamulec ręczny po zaciągnięciu nie może utrzymać auta na miejscu.

Do innych częstych awarii układu hamulcowego można zaliczyć zacinające się zaciski hamulcowe i uszkodzone cylinderki hamulcowe.

Awaria hamulców – objawy

W przypadku awarii hamulców w samochodzie można zaobserwować następujące objawy:

 • wibracje i stukanie tarcz w czasie hamowania;
 • wydłużony czas hamowania;
 • wycieki płynu hamulcowego;
 • brak reakcji w czasie naciskania pedału hamulca;
 • pedały w aucie stają się miękki lub opadają do podłogi;
 • zapach spalenizny unoszący się z auta;
 • nagrzewanie się felg w czasie jazdy;
 • zapalenie się kontrolki ABS na desce rozdzielczej.

W przypadku zauważenia wymienionych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem. Zapraszamy serdecznie do naszego warsztatu! Od lat zajmujemy się naprawą układów hamulcowych, dlatego możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem, odpowiednimi umiejętnościami i szeroką wiedzą.

Problemy z hamulcami – najczęstsze przyczyny

W wielu przypadkach do awarii hamulców dochodzi na skutek uszkodzeń mechanicznych różnych części. Komponenty mogą zostać zniszczone m.in. przez wstrząsy, uderzenia i niekorzystne warunki drogowe.

Przyczyną awarii układu hamulcowego często jest również korozja. Zazwyczaj rdza pojawia się na przewodach, tarczach i zaciskach. Zwykle prowadzi do wycieków płynu hamulcowego oraz zmniejszenia skuteczności hamowania.

Do awarii hamulców może dojść także w wyniku nieprawidłowej konserwacji układu hamulcowego. Aby uniknąć przykrych sytuacji, należy pamiętać m.in. o regularnej wymianie płynu i dokładnym czyszczeniu zacisków.

Uszkodzenia układu hamulcowego często są również skutkiem nieodpowiedniej eksploatacji pojazdu. Gwałtowne hamowanie i jazda w trudnych warunkach bez prawidłowego dostosowania prędkości mogą doprowadzić do poważnych awarii.