Maglownica, znana również jako przekładnia kierownicza, to jeden z ważniejszych elementów składających się na sprawne działanie pojazdu. Dlatego, gdy pojawiają się problemy z tym komponentem, nie powinniśmy ich ignorować. Uszkodzona maglownica daje dość wyraźne objawy, których bagatelizowanie może doprowadzić do poważniejszych usterek, a nawet do utraty kontroli nad samochodem.
W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy kilka kluczowych informacji, z których nasi czytelnicy mogą dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana maglownicy, ale również, jakie są symptomy jej uszkodzenia.
Przekładnia kierownicza – objawy wystąpienia usterki
W przypadku uszkodzonej maglownicy objawy, które możemy zaobserwować w związku z wystąpieniem nieprzewidzianej usterki, przedstawiają się na wiele sposobów.
Jednym z najczęstszych symptomów jest dźwięk uszkodzonej maglownicy, wynikający z wystąpienia awarii. Jeśli w trakcie skręcania kierownicą usłyszymy niepokojące odgłosy, takie jak skrzypienie, stukanie czy trzaski, warto bezzwłocznie zgłosić się do fachowca.
Kolejnym symptomem wskazującym na uszkodzenie przekładni kierowniczej mogą być luzy na kierownicy. Objawy charakteryzują się tym, że element staje się mniej precyzyjny, a auto z opóźnieniem reaguje na jego ruchy. Luzy w układzie kierowniczym mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, dlatego ważne, abyśmy jak najszybciej udali się do eksperta.
Maglownica – objawy uszkodzenia
W sytuacji, gdy zostaje uszkodzona przekładnia kierownicza, objawy awarii mogą manifestować się także poprzez wyciek z układu kierowniczego. We wnętrzu maglownicy umieszczony jest smar ograniczający tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami. Usterka osłon przekładni może doprowadzić do wycieku substancji oraz zanieczyszczenia omawianego przez nas komponentu. W efekcie prowadzi to do zwiększenia siły tarcia, a to z kolei powoduje szybsze zużycie maglownicy.
Ponadto objawem zepsucia się tak ważnej części jest trudność w skręcaniu kierownicą. Jeśli element staje się trudny do kontrolowania, a jego użytkowanie wymaga od nas większego wysiłku, z dużym prawdopodobieństwem przekładnia kierownicza nie pracuje w prawidłowy sposób. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ może w znaczącym stopniu ograniczyć zdolność do szybkiej reakcji w wymagających tego sytuacjach.
Jednym z najgorszych, ponieważ najniebezpieczniejszych objawów wystąpienia usterki, jest zablokowanie kierownicy. To może świadczyć o wyłamaniu zębów listwy zębatej oraz zębnika bądź zapieczeniu maglownicy z powodu jej rozszczelnienia.
Wymiana maglownicy – koszt
Koszt wymiany maglownicy może się różnić w zależności od modelu naszego samochodu. Powinniśmy jednak przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, obejmujący zarówno koszt części, jak i robocizny.
Regeneracja maglownicy, koszt – czy się opłaca?
Alternatywą dla wymiany przekładni kierowniczej jest jej regeneracja. W zależności od stopnia zużycia elementu, potrzebnego nakładu pracy czy indywidualnych ustaleń z klientem, odpowiedź na pytanie, ile kosztuje regeneracja maglownicy, brzmi – od kilkuset złotych do około dwóch tysięcy.
Czynność polega na przywróceniu komponentu do jego pierwotnego stanu poprzez wymianę wyeksploatowanych części na nowe. Jest to opłacalna opcja, na którą możemy się zdecydować, jeśli specjalista nie będzie miał przeciwwskazań. Dzięki regeneracji przekładni kierowniczej nie tylko zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy, ale również przedłużymy żywotność maglownicy.