man mechanic woman customer look car hood discuss repairs

Każdy kierowca pragnie, aby jego auto posłużyło mu jak najdłużej, zachowując zarówno estetyczny wygląd, jak i pełnię funkcjonalności. Choć większość posiadaczy samochodów pamięta o konieczności dokonywania przeglądów, znacznie mniejsze grono samodzielnie sprawdza stan płynów eksploatacyjnych czy innych elementów.

Jak się jednak okazje, doglądanie samemu pewnych kwestii w aucie nie tylko przedłuża jego żywotność, ale pozwala zapewnić kierowcy i pasażerom większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Co należy regularnie sprawdzać w samochodzie?

Co regularnie sprawdzać w samochodzie, aby działał sprawnie przez lata?

Regularne sprawdzanie kilku miejsc w samochodzie pozwala uniknąć niespodziewanych – i nierzadko dużych – wydatków, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli poświęcimy kilka chwil raz na jakiś czas, będziemy mogli efektywniej zarządzać naszym budżetem, a także świadomie planować krótsze oraz dłuższe podróże.

Wielu kierowców na pytanie, co trzeba sprawdzać w samochodzie, bez wahania wskaże na płyny eksploatacyjne. To zdecydowanie jedne z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.

Co kontrolować w samochodzie? Płyn chłodniczy i olej silnikowy

Płyn chłodniczy, który chroni silnik przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem, potrafi dość szybko odparowywać. Jednak odpowiednia ilość jest niezbędna do tego, aby pojazd funkcjonował poprawnie. Warto doglądać jego poziomu raz w miesiącu – jeżeli zauważymy, że płynu ubywa nadzwyczaj dużo, może to wskazywać na przykład na problemy z głowicą.

Olej silnikowy zapobiega natomiast ścieraniu się elementów silnika, a tym samym przedłuża ich żywotność. Z tego powodu raz na dwa tygodnie należy sprawdzić jego poziom – optymalna ilość to ¾ bagnetu.

Co należy regularnie sprawdzać w samochodzie? Płyn hamulcowy i wspomagania kierownicy

Kierowca, który zastanawia się, co regularnie sprawdzać w samochodzie, nie może zapomnieć o płynie hamulcowym, którego poziom warto sprawdzać raz w tygodniu – w przypadku jego niedoboru może dojść do zapowietrzenia hamulców, co obniży skuteczność hamowania.

Płyn wspomagania kierownicy to natomiast kolejna ważna kwestia w zakresie tego, co kontrolować w samochodzie – samodzielnego przeglądu należy dokonać co 2 tygodnie. Pamiętajmy jednak, aby podczas dolewania używać wyłącznie produktu zaleconego przez producenta.

Co trzeba sprawdzać w samochodzie? Światła i wycieraczki

Sprawność żarówek w aucie to kwestia, która może poważnie zaważyć na naszym bezpieczeństwie na drodze. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy działają, ale również na intensywność oraz kierunek świecenia. Nie każdy kierowca wie, że żarówki można wyregulować, zapobiegając tym samym oślepianiu innych uczestników ruchu drogowego.

Wielu posiadaczy aut zapomina także jeszcze o czymś, co trzeba sprawdzać w samochodzie. Mowa o wycieraczkach, których funkcjonalność przekłada się na stopień widoczności podczas jazdy.

Kontrolki, opony i układ hamulcowy – o tym nie wolno zapomnieć, jeśli zastanawiamy się, co kontrolować w samochodzie

Każdy kierowca powinien zwracać uwagę na kontrolki wyświetlające się na desce rozdzielczej. Po uruchomieniu silnika warto ją skontrolować – powinna nas informować tylko o włączonych światłach.

Jeżeli zaś chodzi o opony, należy pamiętać o tym, że ich wizualna ocena raz na jakiś czas nie wystarczy – właściciel pojazdu powinien raz na trzy tygodnie sprawdzać poziom ciśnienia w ich wnętrzu oraz to, czy śruby nie są poluzowane.

Ostatnią kwestią jest układ hamulcowy – ten element również warto sprawdzać podczas każdej jazdy. Jeśli zauważymy, że pedał działa inaczej niż zazwyczaj lub auto wydaje osobliwe dźwięki przy hamowaniu, skorzystajmy z pomocy doświadczonych mechaników w warsztacie samochodowym.