fast yellow car road

Marki samochodów premium często dążą do zdobywania pozycji lidera w dziedzinie innowacji. Implementacja zaawansowanych funkcji technicznych pozwala im wyznaczać nowe standardy w motoryzacji, przyciągając klientów, którzy poszukują najnowocześniejszych i najlepszych technologii.

Branża motoryzacyjna posiada swój własny, specjalistyczny język, którym regularnie posługują się miłośnicy tego typu samochodów. Osoby interesujące się modelami aut marek Premium z pewnością słyszały o funkcji Launch Control. Co to za udogodnienie i czym się charakteryzuje?

Launch Control – co to jest?

Co to jest Launch Control? To system, którego główne zastosowanie stanowi zapewnienie optymalnego przyspieszenia ze startu stojącego. Robocze nazewnictwo tej funkcji to system wspomagania procedury startu.

Jak sama nazwa wskazuje, funkcja Launch Control wspomaga wydajność pojazdu w momencie, w którym znajduje się on w fazie startu. System ten oparty jest na precyzyjnym i automatycznym dostosowywaniu parametrów, co pozwala osiągać kierowcom optymalną trakcję.

W przypadku zastosowania tego systemu najlepsze rezultaty można zaobserwować w tych pojazdach, które posiadają napęd na wszystkie koła.

Historia Launch Control

Ta zaawansowana technologia początkowo stosowana była wyłącznie w profesjonalnych pojazdach sportowych oraz samochodach wyścigowych. Ciekawostkę stanowi fakt, że pierwszym autem z wbudowanym systemem wspomagania procedury startu było Ferrari F355 z 1997 roku. Początkowo Launch Control stosowano w pojazdach przeznaczonych do Formuły 1, jednak z czasem zrezygnowano z tej funkcji i obecnie jest ona zabroniona w F1.

System z powodzeniem implementowany jest jednak w pojazdach sportowych czy biznesowych. Występuje w wielu modelach samochodów z kategorii premium, a więc np. w BMW, Mercedesach AMG, Mitsubishi Evo czy Ferrari. Dzięki tej funkcji już w fazie zatrzymania silnik zwiększa obroty, a pozostałe elementy pojazdu są dostosowywane, by zapewnić optymalną trakcję.

Zalety Launch Control

System wspomagania procedury startu ma na celu ułatwić kierowcy ruszanie na wzniesieniach lub w trudnych warunkach, eliminując tym samym potrzebę szybkiego przełączania stopy z hamulca na gaz i unikając ryzyka cofania się pojazdu bądź utraty nad nim kontroli. Rozwiązanie Launch Control stosowane jest w przede wszystkim w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów, choć na rynku dostępne są także modele z manualną skrzynią oraz wbudowanym systemem wspomagania procedury startu.

Podczas startu Launch Control kontroluje moment obrotowy silnika oraz podnosi jego obroty w momencie równoczesnego wciśnięcia gazu i hamulca. Optymalizuje go w taki sposób, aby zapewnić maksymalne przyspieszenie. To szczególnie użyteczne podczas jazdy po mieście lub w korkach, gdzie ruszanie z miejsca na stromych uliczkach może być utrudnione.

Launch Control – co to za system i dla kogo?

Należy pamiętać, że system Launch Control może wpłynąć na wydajność oraz żywotność niektórych podzespołów samochodu, dlatego niezwykle istotna jest umiejętność poprawnego korzystania z tego udogodnienia. Częsta i niepoprawna eksploatacja auta w momencie użytkowania opisywanej funkcji niekiedy warunkuje obciążenie skrzyni biegów, sprzęgła, a także innych elementów układu napędowego.

Ta zaawansowana technologia dedykowana jest przede wszystkim osobom, którym zależy na pełnej dynamiczności pojazdu i mogącym pozwolić sobie na zakup wysokobudżetowego auta Premium. Obecność Launch Control w systemie konstrukcyjnym samochodu wpływa na jego ostateczną wycenę.