nalewanie adblue do auta mezczyzna kierowca dolewajacy do swojego auta plyn do silnikow diesla

AdBlue to produkt, który stał się popularny w świecie motoryzacji w ostatnich latach. Mimo że nazwa wielu osobom zdążyła obić się o uszy, spora grupa nadal nie do końca wie, do czego służy ten płyn i dlaczego warto go wykorzystywać. W tym artykule dowiesz się, co to AdBlue, jak działa oraz kiedy należy go stosować.

AdBlue – co to jest?

Co to jest AdBlue? To płyn składający się głównie z mocznika i wody o czystości przemysłowej. Stosuje się go w samochodach z silnikami diesla, aby zredukować emisję tlenków azotu (NOx) do atmosfery. AdBlue jest wtryskiwany do układu wydechowego, gdzie reaguje z gazami wylotowymi, powodując przemianę tlenków azotu w nieszkodliwy azot i wodę.

AdBlue – jak działa?

AdBlue działa na zasadzie selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Wtryskiwany płyn reaguje z tlenkami azotu w układzie wydechowym pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, co powoduje przemianę szkodliwych substancji na nieszkodliwe produkty. Aby proces mógł przebiec, w samochodzie musi być zainstalowany specjalny katalizator SCR.

Kiedy stosować AdBlue w samochodzie?

AdBlue stosowany jest w samochodach z silnikami diesla, które spełniają normy emisji spalin Euro 4, Euro 5 oraz Euro 6. Auta te są wyposażone w układy SCR i wymagają regularnego uzupełniania płynu. W przypadku braku lub niewłaściwego stosowania AdBlue samochód może wejść w tryb awaryjny bądź nie dać się uruchomić.

Gdzie można kupić i ile kosztuje AdBlue?

Płyn AdBlue można kupić w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych oraz w internecie. Koszt zależy od ilości, w jakiej produkt jest kupowany oraz od regionu, w którym się znajdujemy. Przykładowo cena za 10 litrów płynu AdBlue w Polsce wynosi około 40-50 złotych.

AdBlue w pojazdach ciężarowych

AdBlue jest szczególnie popularny w samochodach ciężarowych i autobusach, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania emisji spalin. W przypadku tych pojazdów zużycie płynu może wynosić nawet 5% w przeliczeniu na całkowite zużycie paliwa. Dlatego też w samochodach ciężarowych i autobusach zbiornik na AdBlue jest zazwyczaj większy niż w autach osobowych, aby zapewnić odpowiednią ilość produktu na dłuższe trasy.

W przypadku braku tego płynu w takich samochodach nie tylko może wystąpić problem z uruchomieniem, ale również prawdopodobnie pojawią się kary za przekroczenie norm emisji spalin.

Płyn AdBlue – wpływ na środowisko

Stosowanie płynu AdBlue ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ pomaga w redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z głównych składników płynu jest mocznik, który po rozkładzie w silniku przekształca tlenku azotu (NOx) w bezpieczne składniki. Dzięki temu zastosowanie AdBlue pomaga w ochronie środowiska naturalnego oraz redukcji negatywnego wpływu spalin na zdrowie ludzi i zwierząt.

AdBlue w samochodach osobowych

AdBlue jest również stosowany w samochodach osobowych z silnikami diesla. Jednakże w porównaniu z pojazdami ciężarowymi ilość zużywanego płynu jest znacznie mniejsza. W samochodach osobowych ta wartość zależy przede wszystkim od stylu jazdy oraz warunków drogowych. W zależności od tego czasem konieczne jest uzupełnienie AdBlue podczas wizyty na stacji benzynowej.