samochod sportowy niebieski

Chip tuning z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Decydują się na niego właściciele zarówno starszych, jak i nowszych pojazdów. Z czego wynika jego fenomen? Otóż dzięki chip tuningowi możesz skutecznie zwiększyć moc silnika i momentu obrotowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ta modyfikacja pojazdu oraz jak chip tuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC, to zapraszamy do dalszej części artykułu.

Chip tuning – co to jest?

Chip tuning to bardzo popularna metoda tuningu silnika. Dokładnie jest to modyfikacja oprogramowania komputera służącego do sterowania jednostką napędową. Modyfikacja ta ma za zadanie skutecznie zwiększyć moc silnika, a w efekcie sprawić, aby auto jeździło szybciej, bezpieczniej i zużywało mniej paliwa.

Chip tuning wykonany przez specjalistę pamiętającego o zachowaniu norm emisji spalin jest w pełni legalny. Polega po prostu na wydobyciu rezerw, które zostały pozostawione przez producenta auta w celu zwiększenia żywotności silnika i zabezpieczenia go przed awariami wynikającymi z nieprawidłowej eksploatacji.

Chip tuning – na czym polega?

Chip tuning polega na modyfikacji oprogramowania w komputerze, które odpowiada za  sterowanie jednostką napędową. Nowe programy są wgrywane przy użyciu gniazda diagnostycznego CANBUS lub OBD bądź portu BDM. W niektórych przypadkach chipowanie wykonywane jest poprzez wylutowanie i przeprogramowanie pamięci EPROM lub kości flash sterownika. Metoda chipowania zawsze dobierana jest do modelu auta.

Niezależnie od sposobu wgrywania nowego oprogramowania zawsze osiąga się te same świetne rezultaty. Bardzo ważne jest jednak zlecenie chip tuningu doświadczonym fachowcom, którzy mają szeroką wiedzę na temat tego zabiegu. Tylko profesjonalista będzie w stanie stwierdzić, w jakim silniku można zmienić ustawienia fabryczne w sposób bezpieczny.

Należy pamiętać, że przed chip tuningiem zachodzi konieczność przeprowadzenia diagnostyki stanu technicznego silnika w celu wykluczenia ewentualnych awarii i usterek. Zdarza się, że wykonanie tego rodzaju tuningu jest niebezpieczne dla pojazdu. Z tego względu tak ważny aspekt stanowi znalezienie specjalisty, który będzie w stanie rzetelnie ocenić kondycję silnika.

Chip tuning a cena ubezpieczenia

Jeśli chodzi o chip tuning – jak wpływa na cenę OC? Nie możesz znaleźć żadnej konkretnej odpowiedzi? My zebraliśmy dla Ciebie wszelkie istotne informacje na ten temat!

Chip tuning przed zakupem ubezpieczenia

Zgodnie z obowiązującym prawem podczas składania wniosku o ubezpieczenie OC jesteś zobowiązany do poinformowania ubezpieczyciela o wszelkich zmianach wprowadzonych w samochodzie, również o chip tuningu. Jeśli chcesz wykupić polisę przez internet, a w formularzu nie ma pytania o przeprowadzone modyfikacje pojazdu, to najlepiej skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby wyjaśnić sytuację.

Chip tuning po zakupie ubezpieczenia

Jeśli wykupiłeś polisę OC, a następnie poddałeś swój pojazd modyfikacjom, to skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu poinformowania go o tym fakcie. Zgodnie z prawem istnieje możliwość dokonania rekalkulacji składki. Wszystko zależy od firmy, u której wykupiłeś polisę.

Spowodowanie wypadku tuningowanym autem a ubezpieczenie

Już wiesz, jak chip tuning wpływa na cenę OC. Teraz zapewne zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja w przypadku spowodowania wypadku tuningowanym autem. Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli sprawca wypadku prowadził zmodyfikowany pojazd? Absolutnie!

Chip tuning wykonany przez profesjonalną firmę jest w pełni legalny, dlatego ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Najważniejsze, żeby wszelkie elementy zamontowane w celu modyfikacji osiągów auta posiadały homologację. Z tego względu tak ważne jest zlecenie wykonania tuningu specjalistom.

Jeśli szukasz dobrych fachowców wykonujących profesjonalny chip tuning, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Modyfikujemy zarówno silniki aut osobowych, jak i samochodów ciężarowych czy pojazdów rolniczych. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji.