yellow sport car with black autotuning highway front view

Każdy kierowca, który posiada na własność swoje auta, stara się robić wszystko, aby prezentowało oraz działało jak najlepiej. Dbamy o to, aby było zadbane zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Czy to jednak wystarcza?

Wiele osób decyduje się na podrasowanie osiągów swojego samochodu. Tutaj jednak często pojawiają się pytania, czy chip tuning jest bezpieczny i kiedy warto się na niego zdecydować.

Czym jest chip tuning?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest chip tuning. Wiele osób inwestuje sporo we własne auto, chcąc, aby prezentowało się jak najlepiej, a także, aby posiadało świetne parametry. Każdego dnia dbamy o wewnętrzny wygląd pojazdu, korzystając z myjni samochodowym i różnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Co jednak można zrobić w przypadku wewnętrznych osiągów auta? Tutaj pojawia się chip tunning – co to takiego?

Zabieg ten polega na elektronicznym zwiększeniu mocy silnika, co wpływa na poprawę osiągów pojazdu oraz wydajniejszy sposób jazdy samochodem. W jaki sposób uzyskuje się taki efekt? Specjaliści zajmujący się chip tuningiem wykorzystują rezerwy, które zostały pozostawione przez producenta samochodu.

Każdy pojazd benzynowy posiada sterownik silnika (ECU) odpowiadający za osiągi oraz ograniczenia jednostki napędowej. Producenci dobierają parametry w taki sposób, aby auto spalało jak najmniej paliwa (a tym samym było bardziej przyjazne dla środowiska) i osiągało optymalne wyniki. Można to jednak odpowiednio zmienić.

Moc aut często jest też specjalnie zaniżana przez producentów ze względu na większe opłaty na rynku europejskim. Ten sam samochód może wykazywać lepsze osiągi, jeżeli zostanie przeznaczony na sprzedaż np. na rynku japońskim. Chip tuning polega więc na zmianie parametrów, które zostały pierwotnie ustalone w ECU. Dodatkowo modyfikacji mogą ulec elementy układu scalonego. Rezultat to wzrost mocy oraz momentu obrotowego silnika.

Jak więc wyraźnie widać, chip tuning to bardzo korzystne rozwiązanie, które może sprawdzić się w przypadku wielu samochodów.

Czy chipowanie auta jest bezpieczne?

Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika? Odpowiedź na to pytanie budzi wiele wątpliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sam zabieg nie wiąże się z wystąpieniem ryzyka, jeżeli zostanie wykonany poprawnie przez doświadczonych profesjonalistów.

Chip tuning musi zostać poprzedzony diagnostyką samochodu oraz poznaniem jego parametrów technicznych. Zmiana wartości ECU powinna zostać dopasowana indywidualnie do danego auta, co wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz znajomości zagadnienia. Warto skorzystać z oferty doświadczonej firmy, która podejdzie do zlecenia w kompleksowy sposób. Powierzenie go przypadkowej osobie może się skończyć awarią silnika.

Jakie są zalety chip tuningu?

Warto zaznaczyć tutaj, że profesjonalnie i poprawnie wykonany zabieg nie niesie za sobą żadnych zagrożeń, a jego konsekwencją jest lepsza wydolność samochodu. Aby proces został wykonany odpowiednio, konieczne jest dokładne sprawdzenie auta. W pierwszej kolejności profesjonaliści kontrolują stan techniczny auta, przebieg, sprawność poszczególnych podzespołów, a później naprawią ewentualne awarie. To bardzo ważne, aby dopasować chip tuning to aktualnego stanu technicznego pojazdu, będzie on indywidualny względem każdego auta.

Przed wprowadzeniem modyfikacji dobrze jest również naprawić wszystkie elementy, które wymagają renowacji. Dzięki temu samochód po wykonaniu całego procesu będzie w pełni sprawny i gotowy do jazdy. Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika? Warto jeszcze raz podkreślić fakt, że nie stanowi zagrożenia dla auta, jeżeli został wykonany w sposób poprawny.

Gdzie wykonać chip tuning?

Nasz warsztat samochodowy MM Tuning to miejsce, w którym zajmujemy się profesjonalnym wykonaniem tego zabiegu. Podchodzimy w sposób indywidualny do każdego zlecenia, biorąc pod uwagę stan techniczny pojazdu. Korzystamy z wysokiej jakości urządzeń oraz narzędzi, co jest gwarancją profesjonalnej pracy oraz uzyskaniem pożądanych efektów.