Sprzęgło to jedna z najważniejszych części samochodu, która w wyniku intensywnej eksploatacji może z czasem ulec awarii. Jedną z potencjalnych usterek, z jaką możemy się zmagać, jest tak zwane spalenie. W ten sposób określamy gwałtowne zwiększenie temperatury tego elementu, w efekcie czego dochodzi do zużycia okładzin ciernych.
Spalone sprzęgło – objawy
Kiedy dochodzi do spalenia sprzęgła w naszym samochodzie, jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest specyficzny zapach. W niektórych przypadkach możemy również zaobserwować dym wydobywający się z okolicy skrzyni biegów.
Z paleniem sprzęgła mamy do czynienia, gdy układ napędowy pojazdu ulega bardzo dużym obciążeniom. Dlatego warto zrezygnować lub ograniczyć kilka zachowań wywołujących usterkę. Wśród nich możemy wymienić jazdę na półsprzęgle, w trudnych warunkach, z dużym dla auta obciążeniem czy wielokrotne, gwałtowne ruszanie z tak zwanym piskiem opon.
Spalone sprzęgło – przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn awarii jest ślizganie się elementu. Do sytuacji dochodzi w momencie, gdy tarcza zaczyna poruszać się z inną prędkością niż koło zamachowe oraz docisk. Mały poślizg następuje podczas każdego ruszenia z miejsca, natomiast zbyt intensywny, kiedy bardzo dynamicznie ruszamy bądź jedziemy na półsprzęgle przez dłuższy czas.
Na skutek ślizgania się sprzęgła w znaczącym stopniu wzrasta temperatura okładzin ciernych, co po przekroczeniu pewnej granicy prowadzi do pojawienia się swądu, dymu, a także do ogólnej awarii.
Spalone sprzęgło – co robić?
Spalone sprzęgło wymaga zgłoszenia się do specjalisty, który zajmie się jego wymianą. To niezwykle istotne, ponieważ szybka reakcja pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wymianą docisku bądź koła zamachowego.
Eksperci dokładnie skontrolują usterkę i udzielą nam dalszych wskazówek, na bieżąco informując o możliwych wydatkach.
MM Tuning – dobry warsztat samochodowy
W przypadku wystąpienia problemów ze sprzęgłem lub innym podzespołem w aucie warto skonsultować się z pracującymi u nas fachowcami. To osoby z bogatym doświadczeniem oraz wiedzą, którzy doskonale wiedzą, jakie działania należy podjąć, by poradzić sobie ze sprawną naprawą pojazdu.
Nasza firma powstała z pasji do motoryzacji, a także z myślą o klientach będących w posiadaniu zarówno nowych, jak i starych samochodów. Dzięki temu każdy niezależnie od wieku swojego auta może skorzystać ze świadczonych przez nas usług.
Jak śmierdzi spalone sprzęgło?
Jeden z głównych objawów spalonego sprzęgła stanowi charakterystyczny, drażniący zapach. Jest intensywny, nieprzyjemny oraz prowadzący do pojawienia się uczucia drapania w nosie. Może nieco przypominać paloną gumę bądź chemię, ale również woń płonącego plastiku czy materiałów syntetycznych.
Ten zapach występuje, gdy nadmiernie i gwałtownie korzystamy ze sprzęgła lub nieprawidłowo je obsługujemy. Kiedy poczujemy przykrą woń w trakcie jazdy, może to wskazywać na spalenie się sprzęgła, co wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do warsztatu samochodowego.
Spalone sprzęgło – koszty naprawy
Koszt wymiany spalonego sprzęgła może w znaczącym stopniu różnić się w zależności od wieku oraz modelu samochodu. W przypadku nieco starszych aut usługa kosztuje kilkaset lub ponad tysiąc złotych. Natomiast w nowszych pojazdach i w sytuacji konieczności wymiany dodatkowych elementów cena niejednokrotnie sięga nawet kilku tysięcy złotych.