muscular car service worker repairing vehicle

Z pewnością niejeden kierowca niejednokrotnie zadawał sobie pytanie, jak zwiększyć moc silnika. Zagadnienie to pojawia się od samych początków motoryzacji. Również dzisiaj na licznych forach można znaleźć wiele tematów, które poruszają przede wszystkim problem, jak łatwo zwiększyć moc silnika.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów uporania się z tym dylematem. Warto więc przyjrzeć się najskuteczniejszym oraz najbezpieczniejszym sposobom.

Jak podnieść moc silnika? Chip tuning

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się, w jaki sposób można skutecznie zwiększyć moc silnika. Istnieje możliwość poprawy osiągów samochodu na dwa sposoby. Są to tuning mechaniczny oraz elektroniczny.

Z pewnością dużo prostsza i bardziej skuteczna jest modyfikacja elektroniki silnika. Bardzo dużą popularnością cieszy się tzw. chip tuning. Jednak słysząc to określenie, wielu kierowców z pewnością ma na myśli dokonywanie wielu kosztownych modyfikacji oraz zmian.

Warto wiedzieć, że chip tuning to niezwykle prosty sposób na podniesienie mocy silnika oraz momentu obrotowego. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym samochodzie będzie miało to zbyt duży sens. Dlaczego? W przypadku nowoczesnych silników benzynowych wolnossących ten typ tuningu elektronicznego podniesie moc silnika maksymalnie o 3-5%. Sam koszt takiej operacji to zwykle około 1000 złotych. Oznacza to, że to rozwiązanie może okazać się niezbyt opłacalne i narazi kierowcę na niepotrzebne koszta.

Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie chipa to jedna z metod mających na celu zwiększenie mocy silnika. Tuning elektroniczny może być bowiem dokonany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest modyfikacja istniejącego w komputerze programu, drugim natomiast zainstalowanie modułu zewnętrznego, tzw. boxa.

Taki moduł instaluje się pomiędzy jednostką sterującą a pompą wtryskową, zespołem pompowtryskiwaczy lub zaworem sterującym – w zależności od rodzaju silnika. Modyfikacja polega na zmianie sygnałów sterujących z czujników poza obszarem komputera jednostki napędowej, co przekłada się na zwiększenie jej mocy.

Jak łatwo zwiększyć moc silnika? Tuning mechaniczny

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak można zwiększyć moc silnika, jest tuning mechaniczny. To rozwiązanie z pewnością wiąże się z wyższym kosztem od wykorzystania chipa, jednak daje jeszcze lepsze efekty.

Ta metoda poprawiania osiągów silnika jest zarezerwowana głównie dla samochodów wyposażonych w silniki turbodoładowane. Największą zaletę stanowi fakt, że osiągi można ulepszyć nawet o 20-30% względem parametrów fabrycznych.

Jak wygląda zwiększenie mocy silnika przy pomocy tuningu mechanicznego? Głównym elementem jest zmiana wałka rozrządu na sportowy model. Dzięki temu rozwiązaniu zmienia się charakterystyka pracy silnika, a jednostka napędowa przechodzi na wyższe obroty.

Ponadto, decydując się na tuning mechaniczny, warto wymienić skrzynię biegów oraz układ wydechowy. Dla jeszcze lepszego efektu można również zastosować chip tuning, co jeszcze bardziej zwiększy moc silnika i moment obrotowy.

Zwiększenie mocy silnika przy pomocy tuningu mechanicznego można dokonać również, poprawiając dolot powietrza. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest zamontowanie wydajniejszego układu intercoolera.

Istnieje także możliwość usprawnienia układu doładowania. Jak to osiągnąć? Najlepszym sposobem może być wymiana turbosprężarki. Dzięki tym podstawowym zmianom w skuteczny sposób zwiększysz osiągi silnika oraz jego moment obrotowy.

Zwiększenie mocy silnika — co warto wiedzieć?

Oprócz wymienionych wyżej metod można jeszcze zaingerować w układ korbowo-tłokowy, wtryski czy pompę silnika. Są to jednak dużo bardziej niebezpieczne metody, które wymagają wysokiego poziomu profesjonalizmu.

Warto również pamiętać o tym, że zwiększenie mocy silnika bardzo rzadko wiąże się ze zwiększonym spalaniem. Dzięki tuningowi obniża się bowiem ilość wymaganego paliwa potrzebnego do osiągnięcia podobnych rezultatów. Warto jednak pamiętać o tym, aby każdą modyfikację wykonywać z głową i konsultować się z profesjonalistami.