white sport sedan with colorful tuning road

Chip tuning ma na celu takie zmodyfikowanie sterowników silnika, aby zwiększyć jego moc – niekiedy nawet o 50 kilometrów. Co ważne, w ramach takiej usługi nie dokonuje się zmian w obrębie budowy jednostki napędowej, ale dąży się do tego, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości poprzez zmianę ustawień fabrycznych. Za takie udogodnienie zapłacimy obecnie kilka tysięcy złotych, choć cena będzie znacznie wyższa, jeśli zdecydujemy się na usługi osób, które nie są specjalistami w tym zakresie. Czym może skutkować zły chip tuning?

Chip tuning i konsekwencje, jakie niesie

W przypadku fachowo wykonanego chip tuningu konsekwencje są niezwykle pozytywne – odkrywając potencjał naszego silnika zwiększamy komfort jazdy, a przy tym możemy zaoszczędzić na paliwie. Korzystając z usług specjalistów od chip tuningu problemy z pewnością się nie pojawią, natomiast kierowca będzie mógł zyskać szereg różnych korzyści. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu ciśnienia doładowania silnika oraz ilości paliwa, które jest wtryskiwane do komory. Zmianie ulegają ponadto ciśnienie turbosprężarki, kąt wtrysku oraz ogranicznik obrotów. Jeśli wykonamy chip tuning, konsekwencje będą również odczuwalne w kontekście wartości przyspieszenia.

Zły chip tuning z kolei, przeprowadzony przez niedoświadczonych, nieprofesjonalnych usługodawców może sprawiać, że prowadzenie auta przestanie być bezpieczne. Co więcej, silnik może znacznie stracić na swojej trwałości. To jednak nie wszystkie problemy, które możemy wówczas napotkać.

Zły chip tuning – czym grozi?

Istnieje szereg negatywnych konsekwencji, które może przynieść źle wykonany chip tuning. Problemy mogą wynikać na przykład ze zbyt dużych zmian w silniku, co wpływa na skład spalin – ten z kolei może sprawić, że właściciel auta nie otrzyma przeglądu. Bardzo często nieprofesjonalni wykonawcy nie zapobiegają problemom z czujnikami, co skutkuje tym, że kontrolka ”check engine” będzie zawsze widoczna na desce rozdzielczej. Nieznajomość realnych możliwości danego silnika przekłada się ponadto na dokonywanie nadmiernych, daleko idących zmian, które mogą doprowadzić do uszkodzenia licznych podzespołów, w tym, chociażby skrzyni biegów. Co więcej, wiele z nich może być narażonych na szybsze zużycie.

Zły chip tuning, zamiast zmniejszenia spalania, może również przynieść efekt wręcz odwrotny. W przypadku nieprofesjonalnych usługodawców bardzo często zdarza się, że jest ono nie tylko większe, ale jawi się przy tym jako niższe z powodu manipulacji komputerem pokładowym.

Brak mocy po chip tuningu

Kolejnym popularnym problemem właścicieli aut ze zmodyfikowanym silnikiem jest brak mocy po chip tuningu. Skorzystanie z tej usługi u osoby, której brakuje specjalistycznej wiedzy i umiejętności, bardzo często najpierw skutkuje wzrostem mocy silnika, a następnie jej spadkiem. W takim wypadku należy skontrolować, czy któryś z podzespołów w samochodzie nie uległ uszkodzeniu – w tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika, który wie, jak obchodzić się z autem po nieudanym chip tuningu.